امام جعفر صادق علیه السلام : اگر اندازۀ كفايت ، بی‌نيازت كند ، كمترين چيز دنيا بی‌نيازت كند و اگر اندازۀ كفايت بی‌نيازت نكند ، هر چه در دنيا هست بی‌نيازت نكند . (اصول كافي ، ج ۳ ، ص ۲۰۹)
۲۸ مرداد ۱۳۹۳ + بزرگ | کوچک -
تذکر به مسئولان درمورد سهمیه‌بندی پذیرش دانشگاه‌ها و نیاز به تأمین امکانات برای پرورش استعدادها

در آزمون سال ۶۸ ورودی دانشگاه‌ها، وزارت علوم که تغییراتی در سهمیه بندی مناطق انجام داده بود، به دلیل تعداد قابل توجه قبول شدگان سال‌های گذشتۀ شهرستان کهگیلویه، این شهرستان را به منطقۀ دو سهمیه‌بندی ارتقا داد. از آنجا که این اقدام، فرزندان این منطقه را از امتیاز مناطق محروم بی‌بهره می‌کرد و امکان قبولی آنها را در دانشگاه کاهش می‌داد، نامۀ زیر در این‌باره به مسئولین مربوطه نوشته شد.


 

بسمه تعالی

۱ حضور محترم وزیر فرهنگ و آموزش عالی کشور جناب آقای دکتر معین
۲ حضرت حجة الاسلام و المسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی

محترماً تصدیع میدهد که شهرستان کهگیلویه دهدشت تا کنون طبق ارزیابی وزارت فرهنگ و آموزش عالی در سهمیه بندی گزینش سراسری جزو منطقۀ پنج محسوب میشد، و در گزینش امسال بر خلاف انتظار، بخش مرکزی این شهرستان بمنطقۀ دو ارتقاء داده شد. در حالیکه طبق تمام معیارهای فرهنگی و اقتصادی، این شهرستان از محرومترین نقاط کشور است و اگرهم چنانچه شایع است تعداد قبول شدگان کنکور سنوات گذشته ملاک این ارتقاء باشد، باید به عرض برسانم که فرزندان این منطقۀ محروم در سالهای گذشته تنها با استفاده از مزایای مناطق محروم در گزینش سراسری بود که میتوانستند علیرغم محرومیّت شدید از امکانات آموزشی، به دانشگاه راه یابند، و مسلّما ً قادر نخواهند بود در رقابت با شرکت کنندگان مناطق پیشرفتۀ کشور که از امکانات متعدده بهره‌مند میباشند موفقیتی کسب نمایند، و رتبه‌های داوطلبین سال جاری شاهد صدقی است بر این مدّعا. مناسب بود وجود تعداد قلیلی محصّل زرنگ در این بخش بمنزلۀ تعدادی محصّل زرنگ در کلاسی تلقّی میشد که سبب ارتقاء آن کلاس از رتبه‌ای به رتبۀ دیگر نمی‌شود. مستدعی است با توجّه بنکات فوق و فرط محرومیّت منطقه، در ارزیابی آن وزارتخانۀ محترم از این منطقه تجدید نظر شود. باشد که بدینوسیله مسئولین معظّم بوظیفۀ فراهم آوردن امکانات جهت پرورش استعدادها، آن هم در مناطق محروم، عمل نموده و تصمیم امسال آن وزارتخانه سدّی در برابر ترقّی علمی و فرهنگی این منطقۀ محروم واقع نشود.

در خاتمه توفیق مسئولین معظم کشور را در تثبیت مبانی مقدّسۀ جمهوری اسلامی ایران از خداوند تبارک و تعالی خواستارم.

کهگیلویه – دهدشت
سرپرست حوزه علمیۀ ولیعصر (عج)
حقیر احمد تقوی مقدم
۶۸/۶/۱۲

 

تذکر به مسئولان درمورد سهمیه‌بندی آزمون دانشگاهها و نیاز به تأمین امکانات برای پرورش استعدادها

استفادﮦ از مطالب با ذکر منبع بلامانع است