روح بلند عالم وارسته و مردمدار، حضرت آیت الله آقا میر احمد تقوی به ملکوت اعلی پیوست
امام علی علیه السلام : هَلَكَ خُزَّانُ الْأَمْوَالِ وَهُمْ أَحْيَاءٌ، وَالْعُلَمَاءُ بَاقُونَ مَا بَقِيَ الدَّهْرُ: أَعْيَانُهُمْ مَفْقُودَةٌ، أَمْثَالُهُمْ فِي الْقُلُوبِ مَوْجُودَةٌ. | ثروت اندوزان و مال پرستان در حالي كه زنده‌اند در حكم مردگانند، اما علماء تا زماني كه دنيا باقي است، زنده‌اند. كالبدهاي آنان از بين رفته، اما آثارشان در قلب‌ها باقي مانده است. (نهج البلاغه ، حکمت ۱۴۷)
۱۰ شهریور ۱۳۹۸ + بزرگ | کوچک -
آیت الله ملک حسینی در آیین بازگشایی حوزه‌های علمیه:
طلبه‌های حوزه‌های علمیه زندگی آیت الله آقا میر احمد تقوی را سرمشق قرار دهند

آئین بازگشایی حوزه‌های علمیه استان کهگیلویه و بویراحمد و تجلیل از مقام علمی و اخلاقی حضرت آیت الله آ میر احمد تقوی (ره) با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار و جمعی از مسئولان استانی روز شنبه نهم شهریور در یاسوج برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با تبیین برخی ویژگی‌های شخصیتی و علمی مرحوم آیت الله آقا میر احمد تقوی مؤسس حوزه علمیه کهگیلویه، گفت: طلبه‌ها از جمله نوجوانان و ورودی‌های جدید در حوزه‌های علمیه، زندگی ساده طلبگی این عالم وارسته و شخصیت علمی را همواره سرمشق خود در ابعاد مختلف زندگی قرار دهند.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی اظهار داشت: این عالم ربانی معنای واقعی و حقیقی طلبه بودن را از عمق جان فهمید و درک کرده بود.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه آیت الله تقوی میراث پاک و ارزشمندی را در حوزه‌های علمیه و سالها زندگی نورانی و اخلاقی خود به جا گذاشت، یادآور شد: وجود چنین مردان الهی و شخصیت‌هایی سبب ایجاد انگیزه بیشتر در بین طلبه‌ها و عالمان دینی در این نهاد مقدس و علمی خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه نیز گفت: افرادی که این راه را انتخاب کردند بدانند که بهترین و مناسب ترین مسیر را برگزیدند.

آیت الله ملک حسینی زندگی و مجاهدت علمی و اخلاقی در حوزه های علمیه را متفاوت و در عین حال ارزشمند، پرمعنا و شیرین برای طلبه ها بویژه ورودی‌های جدید دانست و تصریح کرد: نقش حوزویان ، عالمان و مبلغان دینی همواره در سیر تحولات و هدایتگری بشریت در تاریخ، نقشی تعیین کننده و با اهمیت بوده است.

امام جمعه دهدشت نیز با تبریک آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه و گرامیداشت مقام علمی ، اخلاقی و دینی آیت الله آ میر احمد تقوی موسس حوزه علمیه کهگیلویه گفت: قدرشناسی از مقام شخصیتی که تمام عمر پربرکت و نورانی خود را صرف تحقیق و مجاهدت علمی و تهذیب نفس سیر و سلوک اخلاقی و معنوی کرد، کاری ارزشمند و قابل تحسین است.

حجت الاسلام سید نصیر حسینی اظهار داشت: آیت الله آ میر احمد تقوی همواره دغدغه و غم مردم را داشت و هیچگاه در پی منافع و مطامع شخصی و دنیوی نرفت.

امام جمعه دهدشت یادآور شد: این عالم ربانی همواره به آنچه که کسب می کرد عامل بود و در حقیقت عالم اهل عمل بود.

حجت الاسلام حسینی گفت: روح معنویت، آراستگی علمی، مجاهدت دینی و برجستگی‌های اخلاقی و معرفتی آیت الله آمیر احمد تقوی بهترین سرمشق و الگوی عملی برای ادامه دهندگان راه این عالم ربانی در حوزه‌های علمیه استان خواهد بود.

آیت الله آ میر احمد تقوی موسس حوزه علمیه شهرستان کهگیلویه، صبح روز پنجشنبه ۲۴ مرداد به علت کهولت سن در بیمارستان امام خمینی (ره) دهدشت به دیار حق شتافت و روز جمعه پس از تشییع باشکوه در حوزه علمیه بنا به وصیت ایشان به خاک سپرده شد.

آ میر احمد تقوی با توجه به موقعیت و شخصیت برجسته خود و با نفوذ کلامش و احترام ویژه ای که میان مردم منطقه داشت در مقطع مهم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ در منطقه حساس و عشایری کهگیلویه، فرایند این تحول مهم را با درایت تمام، مدیریت و رهبری کردند و پس از پیروزی انقلاب نیز با تمامی وجود، اعتبار معنوی خویش را در خدمت تحکیم و استقرار نظام نوپای اسلامی قرار داد.

آمیر احمد تقوی، یکی از تأثیر گذارترین شخصیت‌ها در تاریخ استان کهگیلویه و بویراحمد است که پس از طی مدارج علمی‌ در نجف اشرف و با حدود ۵۰ سال مجاهدت علمی و دینی در ترویج احکام اسلام، تعظیم شعائر دین، ارشاد جامعه، اصلاح ذات البین و حل و فصل اختلافات و منازعات مردم، کمک به بیماران و نیازمندان، تأسیس حوزۀ علمیه، احداث مساجد و حسینیه‌ها، تجدید بنای شکوهمند امامزاده سید محمید (محمود) ع منشاء خدمات فراوان و مرجع و پناه اصلی امور مردم شد.

ویژگی‌های شخصیتی، ساده زیستی، مواضع شجاعانه ایشان در دفاع از حقوق جامعه، به ویژه محرومان و مستضعفان، در قبل و بعد از انقلاب اسلامی، و گفتارها و رفتارهای معنوی و سیاسی حکمت آمیز و آموزنده ایشان در مواضع و مجالس و موارد متعدد با مسئولان مملکتی و افراد و اقشار مختلف جامعه از ابعاد شخصیتی ایشان را بیش از پیش نمایان می سازد.

منبع: خبرگزاری ایرنا


این مطلب در اینستاگرام:

View this post on Instagram

#آمیراحمدتقوی #آیت_الله ملک حسینی در آیین بازگشایی حوزه‌های علمیه: طلبه‌های حوزه‌های علمیه زندگی آیت الله #آقا_میر_احمد_تقوی را سرمشق قرار دهند آئین بازگشایی حوزه‌های علمیه استان #کهگیلویه_و_بویراحمد و تجلیل از مقام #علمی و #اخلاقی حضرت آیت الله #آ_میر_احمد_تقوی (ره) با حضور نماینده ولی فقیه در استان و استاندار و جمعی از مسئولان استانی روز شنبه نهم شهریور در #یاسوج برگزار شد. نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد با تبیین برخی ویژگی‌های شخصیتی و علمی مرحوم آیت الله آقا میر احمد تقوی مؤسس #حوزه_علمیه #کهگیلویه، گفت: طلبه‌ها از جمله نوجوانان و ورودی‌های جدید در حوزه‌های علمیه، زندگی #ساده #طلبگی این #عالم وارسته و شخصیت علمی را همواره #سرمشق خود در ابعاد مختلف زندگی قرار دهند. به گزارش ایرنا، آیت الله سید شرف الدین #ملک_حسینی اظهار داشت: این #عالم_ربانی معنای واقعی و حقیقی #طلبه بودن را از عمق جان فهمید و درک کرده بود. نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه آیت الله تقوی میراث پاک و ارزشمندی را در حوزه‌های علمیه و سالها زندگی نورانی و اخلاقی خود به جا گذاشت، یادآور شد: وجود چنین مردان #الهی و شخصیت‌هایی سبب ایجاد انگیزه بیشتر در بین طلبه‌ها و عالمان دینی در این نهاد مقدس و علمی خواهد بود. وی همچنین با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید حوزه‌های علمیه نیز گفت: افرادی که این راه را انتخاب کردند بدانند که بهترین و مناسب ترین مسیر را برگزیدند. امام جمعه #دهدشت نیز با تبریک آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه و گرامیداشت مقام علمی، اخلاقی و #دینی آیت الله آ میر احمد تقوی موسس حوزه علمیه کهگیلویه گفت: قدرشناسی از مقام شخصیتی که تمام عمر پربرکت و #نورانی خود را صرف تحقیق و #مجاهدت علمی و #تهذیب نفس سیر و #سلوک اخلاقی و #معنوی کرد، کاری ارزشمند و قابل تحسین است. حجت الاسلام سید نصیر #حسینی اظهار داشت: آیت الله آ میر احمد تقوی همواره دغدغه و غم# مردم را داشت و هیچگاه در پی منافع و مطامع شخصی و دنیوی نرفت. امام جمعه دهدشت یادآور شد: این عالم ربانی همواره به آنچه که کسب می کرد #عامل بود و در حقیقت عالم اهل عمل بود. حجت الاسلام حسینی گفت: روح #معنویت، آراستگی علمی، #مجاهدت دینی و برجستگی‌های اخلاقی و معرفتی آیت الله آمیر احمد تقوی بهترین سرمشق و الگوی عملی برای ادامه دهندگان راه این عالم ربانی در حوزه‌های علمیه استان خواهد بود.

A post shared by وب‌گاه رسمی آ میر احمد تقوی (@mirahmadtaghavi_com) on

استفادﮦ از مطالب با ذکر منبع بلامانع است