روح بلند عالم وارسته و مردمدار، حضرت آیت الله آقا میر احمد تقوی به ملکوت اعلی پیوست
امام علی علیه السلام : هَلَكَ خُزَّانُ الْأَمْوَالِ وَهُمْ أَحْيَاءٌ، وَالْعُلَمَاءُ بَاقُونَ مَا بَقِيَ الدَّهْرُ: أَعْيَانُهُمْ مَفْقُودَةٌ، أَمْثَالُهُمْ فِي الْقُلُوبِ مَوْجُودَةٌ. | ثروت اندوزان و مال پرستان در حالي كه زنده‌اند در حكم مردگانند، اما علماء تا زماني كه دنيا باقي است، زنده‌اند. كالبدهاي آنان از بين رفته، اما آثارشان در قلب‌ها باقي مانده است. (نهج البلاغه ، حکمت ۱۴۷)

آمیر احمد تقوی، یکی از تأثیر گذارترین شخصیت‌ها در این برهه از تاریخ استان کهگیلویه و بویراحمد است که پس از طی مدارج علمی‌ در نجف اشرف، تا کنون بیش از ۵۰ سال است که در کسوت یک عالم دینی؛ با ترویج احکام اسلام، تعظیم شعائر دین، ارشاد جامعه، اصلاح ذات البین و حل و فصل اختلافات و منازعات مردم، کمک به بیماران و نیازمندان، تأسیس حوزۀ علمیه، احداث مساجد و حسینیه‌ها، تجدید بنای شکوهمند امامزاده سید محمید (محمود)ع و غیره، منشاء خدمات فراوان و مرجع امور مردم گردید؛ و از سوی دیگر، با توجه به همین شخصیت و موقعیت ویژه، در مقطع مهم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ هـ.ش در منطقۀ حساس و عشایری کهگیلویه، فرایند این تحول مهم را با درایت تمام، مدیریت و رهبری کردند؛ و پس از پیروزی انقلاب نیز عملاً همۀ وجود و اعتبار معنوی خویش را یکسره در خدمت تحکیم و استقرار نظام نوپای اسلامی قرار دادند. افزون بر موارد یاد شده؛ ویژگی‌های شخصیتی، ساده زیستی، مواضع شجاعانۀ ایشان در دفاع از حقوق جامعه، به ویژه محرومان و مستضعفان، در قبل و بعد از انقلاب اسلامی، و گفتارها و رفتارهای معنوی و سیاسی حکمت آمیز و آموزندۀ ایشان در مواضع و مجالس و موارد متعدد با مسئولان مملکتی و افراد و اقشار مختلف جامعه و… بُعد دیگری از ابعاد شخصیت ایشان را می‌نمایانند.

علاوه بر آثار مکتوبی که به قلم خود معظم له وجود دارد و إن شاءالله به تدریج در این وب‌گاه عرضه خواهد شد، اسناد فراوانی اعم از نامه، عکس، اسناد صوتی و تصویری دیگری نیز از ایشان در اختیار اشخاص و نهادهای مختلفی وجود دارد. افزون بر این، نکته‌های ظریف و خاطره‌های ارزشمند و آموزنده‌ای در ذهن مرتبطان و مراجعان ایشان وجود دارد، که در مجموع ذخیرۀ فرهنگی و تاریخی ارزشمندی فراهم می‌سازند. اگر چه این موارد امروزه برای بیشتر اهالی استان و بخش‌هایی از دیگر استانهای همجوار، عیان و بی‌نیاز از بیان هستند، اما بدون تردید، اگر در گردآوری و ثبت و حفظ آنها مسامحه شود، تاریخنگاری این مقطع از استان و انتقال این مواریث به نسل‌های آینده با خلائی اساسی مواجه خواهد شد.

به منظور حفظ و ثبت و نشر افکار و آثار مکتوب و خدمات ماندگار معظم له و دسترسی بیشتر علاقه‌مندان به این آثار، اقدام به راه اندازی این وب‌گاه شده است که إن شاء‌الله با یاری شما عزیزان به تدریج محتوای آن تکمیل خواهد شد.

از این رو، در کمال تواضع، به سوی شما فرهیختگان و همۀ علاقه‌مندان به حفظ هویت و ثبت و نشر ذخائر مادی و معنوی تاریخ زادگاه خویش، به ویژه ادارات و نهادهای محترم دولتی که آثاری مرتبط به ایشان در اختیار دارند، دست نیاز دراز نموده و انتظار و استدعا داریم:

۱- هر گونه نوشته، عکس، اسناد صوتی و تصویری و یا خاطره‌ای از رفتار و گفتار ایشان در اختیار دارید، نسخه یا تصویری از آن را از قسمت ارتباط با ما برای وب‌گاه ارسال فرمایید.

۲- اگر مواردی را در اختیار دارید ولی به هر علّت قادر به ارسال آن نیستید، لطف نموده موضوع را به:

  • ادمین کانال تلگرام
  • یا رایانامۀ mirahmadtaghavi.com@gmail.com
  • یا شمارۀ همراه ۰۹۱۲۵۶۷۱۳۹۷

    اطلاع دهید تا اقدام شود.

    ۳- از هرگونه پیشنهاد برای بهبود این مهم و چگونگی گردآوری و انتقال اسناد و مطالب به وب‌گاه، و ساماندهی هر چه بهتر آنها، بسیار سپاس‌گزار خواهیم شد.

 

در ضمن با توجه به اینکه معظم له مسئولیت تدوین و تصحیح و نشر همۀ آثار خود را به فرزند روحانی خود، آیت الله سید مرتضی (حسین) تقوی محوّل فرموده‌اند، تمام مطالب مندرج در این وب‌گاه زیر نظر و با تأیید ایشان انتشار خواهد یافت.

 

مدیریت وب‌گاه

استفاده از مطالب این وب‌گاه با ذکر منبع بلا مانع است
استفاده از تصاویر این وب‌گاه بر اساس مجوز CC BY-SA 3.0 مجاز است
مالکیت حقوقی محتوای وب‌گاه در اختیار «وب‌گاه رسمی آ میر احمد تقوی» است

استفادﮦ از مطالب با ذکر منبع بلامانع است